Znalezienie wymarzonej pracy i poprawne określenie związanych z nią oczekiwań może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie gdy jest się dopiero na początku swojej kariery. Sytuacja na rynku oraz działania podejmowane ze strony pracodawców również nie wpływają pozytywnie na ten stan rzeczy. W efekcie z roku na rok coraz więcej młodych osób jest biernych zawodowo.

Dlaczego młode osoby mają trudności ze znalezieniem pracy ?

Głównym czynnikiem determinującym ten stan rzeczy zdaję się być brak odpowiednich umiejętności oraz doświadczenia. W momencie ukończenia szkoły średniej zdecydowana większość absolwentów nie jest w stanie określić co chcieliby robić w przyszłości.  Na domiar złego nie wiedzą oni również, ja poprawnie stworzyć swoje pierwsze CV lub przygotować się do rozmowy o pracę. Wynika to przede wszystkim z braku przeprowadzania odpowiednich zajęć związanych z tą tematyką podczas okresu kształcenia obowiązkowego. Młode osoby muszą zatem rozwijać wspomniane wcześniej umiejętności na własną rękę lub angażując się w ponadprogramowe inicjatywy.

Istotnym aspektem może być również nieprawidłowe wykorzystanie okresu studiów. Wiele osób w dalszym ciągu ślepo podąża za stereotypem mówiącym, że tytuł magistra jest równoznaczny z zainteresowaniem ze strony pracodawców. Oczywiście studia są bardzo potrzebnym elementem podczas rozwijania swojej kariery, natomiast trzeba umieć dobrze wykorzystać ich czas trwania. Sama bierna nauka i zdawanie coraz to większej ilości egzaminów nie jest w stanie zapewnić nam wyróżniającego się, w oczach rekrutera CV. Studia powinny, być zatem okresem stałego szukania nowych wyzwań na rynku pracy i angażowania się w inicjatywy doskonalące nasze kompetencje. 

Warto podkreślić, że sytuacja na rynku pracy znacznie pogorszyła się przez pandemię. Tysiące młodych osób w zaledwie kilka miesięcy straciło pracę. Wynikało to przede wszystkim z konieczności redukcji kosztów lub czasowym zawieszeniem działalności przez przedsiębiorstwa. Lockdown oraz zdalny tryb życia doprowadził wiele osób do stagnacji zawodowej i braku chęci do dalszego rozwoju. Co z kolei może być w dużej części powodowane destrukcyjnym wpływem pandemii na ludzką psychikę. Tym samym po zniesieniu restrykcji i częściowym powrocie do „normalności”, szczególnie młode osoby bez większego doświadczenia mają trudności z ponownym znalezieniem zatrudnienia. 

Jak walczyć z biernością zawodową wśród młodych ludzi ?

Po głębszym zastanowieniu można stwierdzić, że w obecnej sytuacji kluczowe okazać może się wyciągnięcie pomocnej ręki w kierunku młodych osób. Dzielenie się wiedzą w zakresie kompetencji zwiększających szansę na znalezienie zatrudnienia przez młode osoby, może mieć w przyszłości rewolucyjny wpływ na nasze społeczeństwo.

Bardzo istotnym elementem takiej pomocy jest zdecydowanie zaangażowanie przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych, posiadających doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Taka kooperacja, może objawiać się na przykład po przez organizowanie szkoleń lub konkursów związanych z tematyką przedsiębiorczości oraz zwalczania zjawiska bierności zawodowej. Ogromną zaletą takiej współpracy są zdecydowanie obopólne korzyści. Osoby biorące udział w takich aktywnościach rozwijają za darmo swoje umiejętności i zwiększają szansę na znalezienie odpowiedniego miejsca zatrudnienia. Organizatorzy natomiast, poza wywieraniem pozytywnego wpływu na społeczeństwu mogą zyskać chociażby bazę potencjalnych pracowników.

Idealnym przykładem inicjatywy, która ma na celu aktywizacje i rozwój biernych zawodowo młodych dorosłych  jest konkurs grantowy #BrightYourFuture.

#BrightYourFuture to świetna okazja na rozwój dla projektów, wspierających osoby w wieku 18-35 lat w zakresie doskonalenia umiejętności zwiększających ich szansę na znalezienie zatrudnienia oraz przedsiębiorczego myślenia. 

Głównym celem konkursu jest zdecydowanie udzielenie realnej pomocy młodym  osobom, które:

  • straciły zatrudnienie lub nie mają możliwości na zatrudnienie w następstwie pandemii;
  • pochodzą ze społeczności funkcjonujących w trudnych warunkach materialnych, które zostały znacząco dotknięte przez pandemię;
  • pochodzą ze społeczności funkcjonujących w trudnych warunkach materialnych i chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą lub podjęli już pierwsze kroki w tym kierunku;
  • odczuły psychologiczne skutki pandemii;
  • studiują na uczelniach i cierpią na brak możliwości rozwoju kompetencji oraz umiejętności menedżerskich.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie zadaniem uczestników jest opracowanie koncepcji projektu społecznego

 

Spośród nadesłanych w Etapie I zgłoszeń komisja konkursowa wybierze 5 najlepszych Projektów, których autorzy zostaną zaproszeni do Etapu II.

Etap II polega na współpracy w formie sesji mentorskiej nad wybranymi projektami z ekspertami Standard Chartered i Bigram S.A., w celu rozwoju projektów zgłoszonych w konkursie. Spośród 5 finalistów komisja konkursowa wybierze 3 najlepsze projekty, które zostaną nagrodzone możliwością kilkumiesięcznej współpracy mentoringowej w celu rozwoju projektów zgłoszonych w konkursie oraz otrzymają grant finansowy w wysokości do 10.000 złotych.

.

 

Bright your future to niepowtarzalna szansa na rozwój dla projektów, wspierających osoby w wieku 18-35 lat w zakresie doskonalenia umiejętności zwiększających ich szansę na znalezienie odpowiedniego zatrudnienia oraz przedsiębiorczego myślenia.

Jeżeli Twój projekt jest zgodny z powyższymi kryteriami tematycznym oraz realizowany jest w ramach działalności NGO, nie wahaj się zaaplikować. Wraz z zespołem zapoznajcie się z regulaminem, wypełnijcie formularz zgłoszeniowy i koniecznie dołączcie krótką prezentację Waszej inicjatywy.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie jury wybierze 5 najlepszych projektów, które otrzymają wsparcie mentoringowe i zakwalifikują się do finału. W ostatnim etapie spośród finalistów, wybrane zostaną 3 zwycięskie zespoły, które oprócz długofalowego mentoringu otrzymają granty finansowe. 

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 9 września 2022.

Masz pytanie? Napisz do Nas!

Zgoda RODO

5 + 5 =