Tegoroczna rywalizacja podczas Konkursu Enactus Poland 2013, który odbył się 3 czerwca w Teatrze Kamienica w Warszawie, dostarczyła wielu emocji obserwatorom, jurorom oraz uczestnikom.
Projekty zaprezentowało 7 zakwalifikowanych drużyn: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu.
W finale konkursu spotkali się studenci z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Gdańskiego. Studenci zachwycili dyrektorów i prezesów zasiadających w Jury swoimi projektami łączącymi społeczną odpowiedzialność z biznesem.
W Jury uczestniczyli m.in. prezesi i menedżerowie z AIG, Credit Agricole, PwC, MARS Polska, 3M, Antalis Polska, CEMEX, Cargill, FRSE, FRSI, Eurocash, IKEA, Grupy Lotos, Microsoft, Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Medicover, Orbis, Topex, PPF, AmCham, Ruch, Schneider Electric, PKO Bank Polski, Hortex.
Gościem honorowym ceremonii otwarcia był Ambasador USA, Stephen D. Mull. Ambasador w swoim przemówieniu wspomniał o sukcesach polskich studentów na arenie międzynarodowej w różnych konkursach i inicjatywach. Pogratulował wszystkim studentom obecnym na konkursie Enactus, chwaląc ich zapał i aktywność.
W pierwszej części dnia odbyła się tzw. Runda Otwarcia, w której zespoły wystąpiły równolegle w podziale na dwie Ligi. W lidze pierwszej prezentacje przedstawiły cztery drużyny, zaś w Lidze drugiej – trzy.Zadaniem sędziów była ocena faktycznych rezultatów i wyników zrealizowanych projektów. Liczyły się zatem zadania i aktywności zrealizowane, a nie te zaplanowane. Jurorzy chwalili postawy studentów, ich wiedzę i doświadczenie, potwierdzając, iż są to przyszli liderzy i jednocześnie bardzo obiecujący pracownicy.
<zobacz listę Jurorów konkursu Enactus Poland 2013>
Uniwersytet Gdański, wybrany na zwycięzcę konkursu zaprezentował m.in. inicjatywę Future in your hand, wspierająca więźniów z zakładów penitencjarnych w powrocie do społeczeństwa – znalezienia nowej pracy, założenia własnego biznesu. Drugi projekt, Village in the city wspiera rolników, którzy mają możliwość sprzedawania swoich produktów bezpośrednio do klientów dzięki udziałowi w specjalnych targach. Trzecia inicjatywa dotyczyła zbiorki i przeróbki butelek plastikowych na materiał do produkcji kołder, które otrzymały lokalne ośrodki dla bezdomnych. Wszystkie trzy inicjatywy zostały zrealizowane przez studentów przy współpracy z lokalnym biznesem i władzami w ciągu ostatnich kliku miesięcy.
W zwycięskim zespole Uniwersytetu Gdańskiego jest ponad 30 studentów, reprezentujących różne wydziały i kierunki studiów, ale jak sami mówią, łączy ich wizja i poczucie, że mogą razem zmieniać otoczenie. Pod koniec września, studenci pojadą do Meksyku, reprezentować Polskę na Enactus World Cup, międzynarodowym konkursie, na którym spotykają się zespoły i jurorzy z blisko 40 państw, w których obecny jest program.
Tytuł wicemistrza zdobył zespół Uniwersytetu Łódzkiego, trzecie miejsce zajęła Politechnika Łódzka.
[nggallery id=5]