Absolwenci szukający pracy, bardzo szybko odkrywają, że dla pracodawcy liczy się poza wiedzą akademicką praktyczne doświadczenie. Niestety uczelnie nadal mają bardzo ograniczone zajęcia praktyczne. Jak więc zdobywać upragnione doświadczenie?
Rozwiązaniem jest odpowiednie zajęcie pozauczelniane, koło naukowe, organizacja studencka lub praktyki zawodowe. Jednym z najciekawszych międzynarodowych programów (pracuje w nim 62 tysięcy studentów z blisko 40 krajów) jest Enactus. To program, w którym studenci mogą uczyć się od prezesów, menedżerów i specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Liczne szkolenia, sesje coachingowe, konkursy i spotkania służą temu, aby studenci uzbrojeni w wiedzę i nowe umiejętności mogli przystąpić do samodzielnej realizacji projektów biznesowych, będąc jeszcze na uczelni.
Projekty realizowane w ramach programu Enactus mają za zadanie przyczynić się do rozwoju społeczności lokalnych. Studenci sami planują i zarządzają projektami, a więc zdobywają praktyczne umiejętności biznesowe jednocześnie rozwiązując zagadnienia ekonomiczne, ekologiczne czy społeczne. Student po Enactus potrafi zarządzać projektem, planować budżet, współpracować w zespole, zna się na promocji, rekrutacji i motywacji innych. Cała wiedza jest testowana w trakcie realizacji projektów, uzupełniana przez trenerów Enactus oraz współpracujących liderów biznesu (menedżerów, prezesów, coachów).
W Polsce program Enactus jest obecnie prowadzony na 13 uczelniach wyższych, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, SGGW, Uniwersytecie Łódzkim, Gdańskim, Politechnice Łódzkiej, WSZIB w Poznaniu. Wszystkie drużyny są objęte wsparciem i programem szkoleniowym realizowanym przez zespół Enactus (w ramach firmy BIGRAM – partnera Enactus w Polsce), przy współpracy ze sponsorami i partnerami. Jedną z nowych uczelni zaproszonych przez Credit Agricole do programu jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. „Jesteśmy przekonani, że oferowane przez nas wsparcie oraz know-how pomoże zespołowi zrealizować ambitny i, przede wszystkim, pożyteczny projekt.” – twierdzi Katarzyna Jędryczek-Wąsiel dyrektor Departamentu Rekrutacji i Rozwoju w Credit Agricole,.
W ostatnich miesiącach studenci Enactus uczestniczyli w licznych spotkaniach i szkoleniach. Między innymi, w siedzibie sponsora Enactus, firmy PwC, uczyli się o zrównoważonym rozwoju od konsultantów PwC, o networkingu od Grzegorza Turniaka (prezesa BNI Polska), o rekrutacjach i promocji od Tomasza Dudy (program managera Enactus Poland).
Koalicja Prezesi Wolontariusze również doceniła wiedzę i potencjał studentów z Enactusa zapraszając liderów drużyn uczelnianych na warsztat, podczas którego prezesi pomogli studentom zaplanować rozwój ich projektów. Dostępna jest realcja video z wydarzenia.
Bez wątpienia najlepsi absolwenci programu Enactus to osoby sprawdzone i zahartowane w biznesie. Ich potencjał i doświadczenie jest doceniane i oceniane przez reprezentantów biznesu na dorocznych konkursach. Najbliższe prezentacje i konkurs zespołów Enactus odbędzie się 3 czerwca w Teatrze Kamienica w Warszawie.
Wszystkich zainteresowanych działaniem w programie studentów zapraszamy po więcej informacji do działu „dla studentów”.
Partner i reprezentant Enactus w Polsce: BIGRAM
Sponsorzy: AIG, Oddział w Polsce, Credit Agricole Bank Polska, PwC
Wsparcie: Gras Savoye, Grupa Wydawnicza Polskapresse
Patron honorowy: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Patroni medialni: students.pl, Gazeta Bankowa, Personel i Zarządzanie, MBA Manager, CSRinfo, Crnavigator,
Partnerzy: BPCC, AmCham, Ambasada Stanów Zjednoczonych