7 czerwca 2010 w warszawskim Teatrze Kamienica odbył się ogólnokrajowy konkurs SIFE Poland. „Teatr KAMIENICA oprócz różnorodnej działalności kulturalnej i społecznej to także miejsce prestiżowych i wyjątkowych spotkań, takich jak konkurs SIFE. Bardzo cieszymy się, że właśnie u nas spotkają się przedstawiciele środowiska biznesu i studenci, których – podobnie jak naszym – celem jest rozwój odpowiedzialnego biznesu i pomoc lokalnym społecznościom.”- powiedział Emilian Kamiński, twórca i właściciel teatru Kamienica.

Swoje osiągnięcia i pracę w ramach SIFE zaprezentowało sześć zespołów z sześciu różnych ośrodków akademickich. Sam konkurs rozpoczął się o godzinie 11.00, przed tem odbyła się ceremonia otwarcia oraz sesja szkoleniowa dla jurorów.

W Jury zasiedli menedżerowie reprezentujący m.in.: ITI Corporation, GEFCO Polska, SEALED Air Polska, KPMG Audyt, CHARTIS S.A, ROCHE Polska, ING Commercial Finanse Polska, Unilever, Axel Springer, Dalkia, Royal Unibrew Polska, Provimi Pet Food, Wola Info oraz Coca- Cola HBC Polska.

W lidze pierwszej, o awans do finału rywalizował zespół Politechniki Łódzkiej, Poznańskiej oraz Uniwersytet Gdański. W lidze drugiej zaprezentował się Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet Łódzki.

Jury wybrało do finału Uniwersytet Gdański oraz Łódzki. Finałowe prezentacje odbyły się po południu. A zaraz po nich nastąpiły 5 minutowe prezentacje SIFE Spirit. Nagroda SIFE Spirit, za projekt oddający w najlepszy sposób ideę SIFE otrzymał Uniwersytet Warszawski za inicjatywę „Go for it girl”. Głównym celem projektu jest aktywizacja zawodowa młodych kobiet, poprzez serie szkoleń i warsztatów.

Jurorzy po finałowych prezentacjach tytuł wicemistrza przyznali zespołowi z Uniwersytetu Łódzkiego. Zaprezentowane projekty to: „Get a Job”- szkolące studentów jak zdobywać efektywnie pracę, „Green up your waste”- którego celem jest ogólnie pojęta poprawa środowiska naturalnego w mieście Łodzi, „Ethics Power”- szerzący ideę etyki w biznesie wśród brokerów ubezpieczeniowych, a także „Homo Economicus”- który ma na celu przybliżyć studentom wiedzę o biznesie.

Pierwsze miejsce w finałach ogólnokrajowego konkursu SIFE Poland 2010 i tytuł SIFE Poland National Champion zajęła drużyna Uniwersytetu Gdańskiego, która została oceniona najwyżej przez jurorów za całokształt działalności oraz wykonywane projekty. Reprezentacja tej drużyny wyjedzie już w październiku na międzynarodowy konkurs SIFE, który odbędzie się w październiku w Los Angeles.  Projekty, które wzbudziły entuzjazm jurorów to „Green Basket” a także „Made In Kaszebe” aktywizujący na rynku sprzedaży Kaszubskich rzemieślników i artystów tworzących lokalne wyroby, „Future In your Hands”– w którym studenci przygotowują szkolenia dla więźniów lokalnych zakładów penitencjarnych mające pomagać im w powrocie do życia zawodowego po odbyciu kary. Ostatni projekt to „Treinees In Polish Enterprise”- czyli projekt wspierający Chińskich studentów w poszukiwaniu letnich praktyk.

Firma Unilever, diamentowy sponsor SIFE w Polsce ufundowała dodatkową nagrodę w kategorii environmental sustainability, dla Uniwersytetu Gdańskiego za projekt „Green basket”. Studenci dotarli oraz przekonali 16 sklepów znajdujących się na terenie Trójmiasta, do zaangażowania się w działalność proekologiczną, która to w dalszym rozrachunku doprowadziła do uzyskiwania większych przychodów przez dane firmy.

Niezależnie jednak od wyników konkursu, wszystkim studentom zaangażowanym w ideę SIFE należą się gratulacje za ich zapał oraz chęć udzielania pomocy różnym środowiskom.

Drużynie Uniwersytetu Gdańskiego pozostaje życzyć dodatkowo sukcesów na konkursie międzynarodowym.

Organizacja konkursu w Warszawie była dofinansowana ze środków Narodowego Banku Polskiego oraz dzięki zaangażowaniu sponsorów i partnerów.

 

Patronami honorowymi inicjatywy w Polsce są: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Narodowy Bank Polski
Sponsor diamentowy: Unilever Polska
Sponsor złoty: Coca-Cola HBC Polska
Patroni medialni: Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Bankowa, Media&Marketing, Personel i Zarządzanie, students.pl
Patroni internetowi: mediamikser.pl, NBPortal.pl, StepStone.pl, qpracy.pl