Grupa Renault od ponad 120 lat opracowuje rozwiązania motoryzacyjne, dzięki którym mobilność jest łatwa i dostępna dla ludzi na całym świecie. Zespół Enactus Poland przeprowadził wywiad z Katarzyną Kolbe, Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich, m.in. o tym jakie kompetencje są pożądane w branży automotive, co Grupa Renault oferuje potencjalnym kandydatom i dlaczego tak ważne jest inwestowanie w młode talenty.

Enactus Poland: Jaki trend w HR, Pani zdaniem zdominuje 2019 rok?

Katarzyna Kolbe, Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich Terytorium East, Grupa Renault: Myślę, że coraz większe znaczenie będzie miała praca nad Talentami – wiele firm ma takie programy, inne będą wdrażać lub ulepszać. Wiem, mówi się o tym od lat. Mam jednak wrażenie, że temat zyska kolejny wymiar: programy będą dużo bardziej dostosowane do przyszłych – konkretnych potrzeb przedsiębiorstw.

Jakie kompetencje są pożądane obecnie w branży automotive?

Z tego, co widzę – rozpiętość jest bardzo duża: od technicznych, na bardzo wysokim poziomie, biorąc pod uwagę, jak szybko zmieniają się technologie, po wysokie kompetencje managerskie, a z pewnością te związane z jakością planowania, zdobycia i utrzymania klientów. W tym naturalnie digital, business intelligence. Nie zapominajmy też o kategorii kompetencji, jaką są zachowania profesjonalne, a w tym umiejętność współpracy, poczucie odpowiedzialności i zdolność uczenia się. Branża automotive nie jest w tej kwestii wyjątkowa.

KATARZYNA KOLBE

KATARZYNA KOLBE

Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich Terytorium East, Grupa Renault

Co ofertuje firma Renault młodym kandydatom?

Od wielu lat proponujemy staże, które stanowią doskonałe wprowadzenie do różnych zawodów – naszym młodym pracownikom oddajemy w ręce odpowiedzialne funkcje. Mamy przecież zarówno filię, która zarządza całym terytorium East – w tym finanse, marketing, rozwój sieci, usługi itd. , ale także bank finansujący trzy marki Grupy, oraz sporą firmę retail. Dobra atmosfera, szkolenia, atrakcyjne produkty i usługi, praca w ekipach. Renault jest też grupą międzynarodową – dla najzdolniejszych z pewnością znajdzie się miejsce na międzynarodowe doświadczenia. Nasze komitety karier obejmują także stażystów.

Można specjalizować się w danej dziedzinie, bądź podczas swojej kariery poznać wiele różnych zawodów.

Firma Renault jest partnerem programu Enactus, który wspiera rozwój młodych talentów. Dlaczego inwestowanie w młode talenty jest tak ważne?

Filozoficznie, czy może raczej pragmatycznie odpowiedziałabym „nie jesteśmy wieczni” – musimy zadbać o przyszłe kadry. Ale oczywiście mówię to z perspektywy Renault – tutaj zatrudniamy na długo – średni staż to kilkanaście lat. Sama pracuję już ponad 27.. To nie ja będę rozwijała tę firmę za chwilę, ale właśnie ci młodzi ludzie. Udało nam się przez cały ten czas, w którym pracuję w Renault, pozyskiwać talenty, również wśród ówczesnych stażystów, którzy dziś są dalej z nami, na stanowiskach managerów, specjalistów, ludzi ważnych dla firmy.

Świeżo upieczony absolwent szkoły średniej, rozpoczyna studia. Jaki są Pani złote rady, dzięki którym po zakończeniu szkoły wyższej będzie mógł bez problemu znaleźć pracę?

Wielu ludzi myśli, że to, czego się uczy na studiach niekoniecznie przełoży się na umiejętności w pracy. Nic bardziej mylnego – cała ta mrówcza praca, z daleka wydająca się mało praktyczną, w rzeczywistości jest absolutnie niezbędna dla rozwoju. A zatem moja pierwsza rada: korzystajcie z tych lat, gdy na uczelniach macie szansę poznawać tak wiele dziedzin. W skrócie – pilna nauka jest podstawą. Nie zapominajmy o językach – to jest w pakiecie! Bez znajomości języków – będzie trudno. Mówię tu o kilku językach .. I po trzecie: korzystanie z każdej możliwości praktyk – zaczynając od najprostszych – nie należy unikać pracy w terenie, z klientem, taka szkoła życia jest bezcenna. To może być ten element, który zaważy na decyzji o przyjęciu kandydata. A z pewnością ułatwi przyszłą pracę.

Dziękujemy za rozmowę.